Bursa Cinsel Terapi Nedir?

Bursa Cinsel Terapi

Cinsel terapi çiftlerin cinsellik yaşantılarında karşılaştıkları sorunları ve cinsel işlev bozukluklarını inceleyerek sorunlarının çözümü karşısında bilimsel yöntem ve teknikler kullanan bir terapi yaklaşımıdır.

Ülkemizde cinsellik bir tabu olarak karşımıza çıka. Sonuç olarak kadın ve erkeklerde çeşitli sorunlara sebebiyet verir.  Çiftlerin cinsellikte sorunlar yaşaması ilişkide de sorunlara yol açar.

Benzer şekilde cinsel terapilerde tıbbi ve organik bir nedene bağlı olmayan yani psikolojik/psikojenik kökenli cinsel sorunlar çalışılır. Asla fiziksel bir müdahalede bulunulmaz.

Seanslarda Neler Yapılır?

 

Cinsel terapistler olarak danışanla fiziksel, duygusal hiçbir temas kurmadan ilk olarak mevcut problemin geçmişine yönelik veriler toplarız ikinci olarak ise bu soruna nasıl çözeceklerine yönelik tavsiye ve ev ödevleri konuşuruz. Çiftler ise seanslarda verilen ödevleri evlerine gittiklerinde uygular. Ayrıca uygulama tamamlandıktan sonra tekrar seans planlanır ve sorun çözülene kadar bu süreç tekrar  edilecektir.

 

Cinsel Terapi Çalışma Alanları

 

Kadınlarda Görülen Cinsel İşlev Bozuklukları

 

 • Cinsel İstek İle İlgili Bozukluklar

Cinsel isteksizlik, Cinsel Tiksinti Bozukluğu, Hiperseksüalite (nemfomania:Dürtüsel, aşırı cinsel istek ve arzu)

 

 • Uyarılma İle İlgili Bozukluklar

Vajinal kuruluk (ıslanamama, kabaramama, lublikasyon), Heyecanlanamama

 

 • Orgazm İle İlgili Bozukluklar

Anorgazmi (hiç orgazm olamama), Koital Anorgazmi (Birleşme yoluyla orgazm olamama), Rastgele Anorgazmi (Orgazmın bazen yaşanıp bazen yaşanmaması), Erken Orgazm.

 

 • Ağrı İle İlgili Bozukluklar

Disparoni (Ağrılı birleşme) – Birleşmenin ağrılı olması.

Vajinismus (Genitopelvik ağrı sendromu) – Hiç birleşme olmaması.

Nonkoital Seksüel Ağrı ( Örneğin ; Birleşme sonrası veya öncesi şiddetli veya yüzeysel ağrı ve birleşme sırasında ağrı olmaz)

 

 • Genel Tıbbi Duruma Bağlı Bozukluklar

Kalp, şeker, tansiyon vb gibi kronik hastalıkların cinselliğe etkisi. Hipertiroid; erken boşalma, cinsel isteksizlik ortaya çıkarır. Şeker hastalığı ise ereksiyon sorunlarına neden olmaktadır.

 

 • Diğer, Başka Türlü Adlandırılamayan

 

 

Erkeklerde Görülen Cinsel İşlev Bozuklukları

 

 • İstek İle İlgili Bozukluklar

Cinsel İsteksizlik, Cinsel Tiksinti Bozukluğu, Hiperseksüalite.

 

 • Uyarılma İle İlgili Bozukluklar

Empotans (Erektil Disfonksiyon ve Sertleşme Güçlüğü(sertleşme var ancak yetersiz) ve Sertleşme Bozukluğu), İktidarsızlık (Sıfır Sertleşme).

 

 • Orgazm İle İlgili Bozukluklar

Erken boşalma (Denetimsiz ve kontrolsüz boşalma), Geç boşalma (Rötarde ejekülasyon), Geriye doğru boşalma (Retrograde), Anejekülasyon, Spermsiz boşalma, Penis sertleşmeden boşalma.

 

 • Ağrı İle İlgili Bozukluklar

Disparoni (ağrılı birleşme), Nonkoital Seksüel Ağrı.

 

 • Genel Tıbbi Duruma Bağlı Bozukluklar

Örneğin Kalp, şeker, tansiyon vb gibi kronik hastalıkların cinselliği etkisi. Hipertiroid; Örneğin erken boşalma veya cinsel isteksizlik ortaya ; çıkarır. Şeker hastalığı ise ereksiyon sorunlarına neden olmaktadır.

 

 • Diğer Başka Türlü Adlandırılamayan