Online Terapi Nedir?

 

Online Terapi bilgi iletişim araçları kullanılarak psikologlar ve psikiyatri uzmanlarınca uygulanan psikoterapilerdir. Pandemiyle birlikte hayatımızın her alanında online çalışmalar aktif şekilde kullanılıyor. Sanılanın aksine pandemi öncesinde de sıklıkla kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

 

Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

 

Çeşitli nedenlerle anadilini konuştuğu coğrafyadan göçmek zorunda kalanlar için sıklıkla kullanılan bir yöntem olarak pandemi öncesi kullanılmaktaydı. Ek olarak bulunduğu bölgede psikoterapi hizmeti alacağı bir uzman bulamayanların tercih ettiği bir yöntemdi. Artık pandemi etkisiyle sağlık ve bulaş riskini aza indirmek en önemli gerekçe halini almıştır.

 

Online Terapi İçin Gerekli Olan Altın Standartlar Nelerdir?

 

Amerikan Psikoloji Birliğine göre online terapinin bazı standartları belirlenmiştir. Bunlar ; Danışan klinik ve bilişsel anlamda online için hazır bulunuşluğa sahip olmalıdır. Gerekli kamera, ses ve internet kaynaklarına sahip olmalıdır. Teknolojiyi etkin şekilde kullanabilmelidir. Bağlanacağı yerde gerekli sessiz ve sakin ortama sahip olmalıdır.

Online terapi için uzman klinik psikolog Murat YÖN ile iletişime geçebilir website üzerinde bulunan telefon numaralarından bilgi alabilirsiniz.

 

Online Terapi İle Yüz Yüze Terapi Farkı

Uygulamalarımızda edilen tecrübelerimiz seansların yüzyüze başlamasına dayanıyor. Daha sonra bu seansların mücbir sebepler (tayin, göç, pandemi) gibi sebeplerle çevrimiçi sürece geçmesiyle oluşuyor. Bu uygulamalardan aldığımız geri bildirimler online ve yüz yüze arasında anlamlı bir fark olmadığını ortaya koyuyor. Ancak tecrübelerimize rağmen bazı danışanların bulunduğu koşullar online seanslar için elverişli olmuyor ve bu durumda tercih danışanların kendisine bırakılıyor.

 

Uzman Klinik Psikolog Murat YÖN ve Online Terapi

 

Uzman Psikolog Murat YÖN  online seanslar öncesinde danışanları ile öncelikli olarak kısa bir telefon görüşmesi yaparak seanslar ile ilgili bilgilendirme yapmaktadır. Seanslar güvenlik açısından skype üzerinden görüntülü görüşme şeklinde yapılmaktadır. Mesajlaşma uygulaması asla kullanılmamaktadır. Seanslarda danışanların yalnız ve gizlilik kurallarına uygun şekilde hazır olması istenmektedir. İstisnai durumlarda ise skype dışında “Facetime” ve “Whatsapp” gibi uçtan uça şifreleme olan uygulamalar kullanılmaktadır.  Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.

Okuyucuya Not: Psikoloji ve psikiyatri bilimi psikoterapi ve psikolojik danışmanlık uygulamalarının “mesajlaşma” şeklinde yapılamayacağını açıkça ortaya koymaktadır. Bu uygulamaları teklif edenlerden kendinizi koruyunuz.